من کارفرما هستم و می خواهم بدانم چه تست هایی را باید در معاینات دوره ای کارکنانم انجام بدهیم؟
معاینات دوره ای روش بسیار مفیدی برای بررسی و حفظ سلامت کارگران است و در ایران بر اساس قانون کار کارفرمایان مکلف هستند حداقل سالی یک بار این معاینات را برای کارکنان خود انجام دهند. تست هایی که در معاینات دوره ای مورد استفاده می گیرد باید دارای خصوصیات زیر باشند:
1- در مرحله ای از بیماری مثبت شوند که با اقدام برای قطع یا کاهش مواجهه یا تغییر شرایط کار فرد ، امکان بهبودی یا کنترل بیماری وجود داشته باشد.
2-دارای حساسیت و ویژگی قابل قبول باشند
3.در دسترس باشند و قیمت آنها نسبتا ارزان باشد
4-برای بیمار ریسک و خطر نداشته باشند
5-انجام آنها از نظر عرفی برای بیمار قابل پذیرش باشد

من در یک نانوایی مشغول به کار هستم و با گرد و غبار آرد سر و کار دارم. آیا این گرد و غبار روی ریه من اثر منفی می گذارد؟
مشاغلی زیادی وجود دارند که کارگران در آنها با گرد و غبار آرد مواجهه پیدا می کنند. در هر محله ای یک یا چند نانوایی وجود دارد و کارگران شیرینی پزی ، صنعت بیسکوییت و ویفر ، صنعت آرد ، صنعت تولید ماکارونی و .... دارای مواجهه تنفسی با آرد هستند.
اثرات آرد بر دستگاه تنفس مورد مطالعات متعدد و دقیقی قرار گرفته است. در حال حاضر مشخص شده که مواجهه با آرد بدلیل وجود پروتئین های گیاهی در آرد می تواند سبب ایجاد حساسیت تنفسی و بروز آسم شغلی در کارگران دارای مواجهه با آرد شود. گزارشات بسیار زیادی از بروز آسم شغلی در این کارگران وجود دارد و بدلیل ماهیت آلرژیک آسم ناشی از مواجهه با آرد اکثریت این کارگران باید کلا شغل خود را تغییر دهند.به همین دلیل بررسی دقیق در این کارگران از نظر تنفسی و انجام تست اسپیرومتری در آنها ضروری است.

اهمیت سنجش دقیق فشار خون در معاینات سلامت شغلی چیست؟
فشار خون بیماری بسیار شایعی است و عوارض متعددی در قلب ، کلیه ها ، چشم ، عروق مغزی و ... به جای می گذارد. به همین دلیل اندازه گیری فشار خون جز بسیار مهمی از معاینات سلامت شغلی کارگران است.
به دلیل اینکه شریانی که به دست راست خونرسانی می کند به قلب نزدیک تر است ،اندازه گیری فشار خون را  باید ابتدا از دست راست بیمار انجام داد و در صورت بالا بودن فشار خون دست راست ، باید فشار خون دست چپ نیز اندازه گیری شود.در مورد فشار خون طبیعی اعداد مختلفی در منابع مختلف پزشکی ذکر شده ولی اکثرا  فشار خون سیستولی بالاتر از 139 و فشار خون دیاستولی بالاتر از 89 را بعنوان غیر طبیعی در نظر می گیرند.
درمان فشار خون در مرحله ی اول با تغییر سبک زندگی ، ورزش ، کاهش وزن و کاهش مصرف نمک است و در صورت لزوم درمان دارویی برای بیمار انجام می شود.نکته ی مهم در بیماران فشار خونی ، بررسی آسیب به قلب ، کلیه و چشم  در این بیماران است که در فواصل زمانی معین باید انجام شود.

آیا تماس شغلی با کروم سبب بروز سرطان می شود؟
کروم فلزی است که استفاده های بسیار زیادی در صنعت دارد. از کروم در تولید فولاد آلیاژی ، آبکاری ، تولید رنگ ، صنعت چرم  ،سیمان ، برج های خنک کننده و ....استفاده می شود.کروم در تونر موجود در ماشین های کپی نیز استفاده می شود.البته کروم به مقدار بسیار کم جزو نیاز های غذایی انسان نیز هست.
مشخص شده که مواجهه با کروم می تواند انواع سرطان از جمله سرطان ریه ، سرطان بینی و سینوس و نیز سرطان معده را ایجاد کند.به همین دلیل در معاینات کارگران در معرض کروم باید به این
ارگان ها دقت کرد و علائم اولیه این بیماری ها را در این کارگران به دقت دنبال نمود.اندازه گیری کروم ادرار نیز کمک شایانی به بررسی سلامت کارگران در معرض کروم می کند.​

چه بیماری هایی مانع اشتغال به دریانوردی است؟
دریانوردی یکی از مشاغل حساس است و هم به دلیل اهمیت و خطرات شغل و هم بدلیل عدم دسترسی به تسهیلات درمانی ، اشتغال در این شغل وضعیت سلامت مناسبی را می طلبد. تعدادی از بیماری های مهمی که ابتلا به آنها مانع اشتغال فرد در شغل دریانوردی می شود عبارتند از :
1-دید دور و نزدیک ناکافی ،دید رنگ و دید عمق مختل
2-افت متوسط تا شدید شنوایی
3-سرگیجه و عدم تعادل
4-فشار خون بالا ، آنژین صدری ، بیماری های دریچه ای و مادرزادی قلب ، آریتمی و....
5-آسم
6-صرع
7-اختلالات روانی
8-دیابت


آیا فرمالدئید سبب بروز سرطان می شود؟

فرمالدئید یا فرمالین مایعی بدون رنگ ، قابل اشتعال و دارای بوی تند است که استفاده های بسیار متعددی در صنعت دارد.از فرمالدئید در صنایع شیمیایی ، تولید رزین و پلاستیک ،صنایع آرایشی ،آزمایشگاه ها، صنایع دارویی و تولید واکسن و ....کاربرد دارد.فرمالدئید در دود سیگار نیز وجود دارد.
ارتباط مواجهه شغلی با فرمالدئید با ایجاد سرطان اثبات شده است و این ماده می تواند سرطان ریه و سرطان قسمت فوقانی حلق (نازوفارنکس) را ایجاد نماید.به همین دلیل در معاینات شغلی کارگران دارای مواجهه با این ماده تست های بررسی این سرطان ها باید گنجانده شود.
 


آیا در معاینات دوره ای ابتلا به دیابت هم بررسی می شود؟
دیابت یکی از شایعترین بیماری های غیرواگیر در جهان است و به دلیل عوارض خطرناک قلبی عروقی ، کلیوی ، چشمی و .... تشخیص به موقع و کنترل آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این موضوع به ویژه در زندگی روزمره شهرنشینان که توام با تحرک کم و کار نشسته است از اهمیت بیشتری برخوردار است.
هر چند دیابت دارای علائم بالینی نظیر پرنوشی ، پرادراری و.... است ، بهترین روش تشخیص زودرس دیابت در معاینات سلامت شغلی عبارت است از انجام آزمایش قند خون ناشتا. میزان قند خون ناشتا بر اساس آزمایشگاه انجام دهنده متفاوت است ولی میزان بیش از 110 نیاز به بررسی داشته و میزان قند خون 126 یا بیشتر که دو بار در دو روز مختلف در یک فرد اندازه گیری شده باشد به منزله ی ابتلا فرد به دیابت است.با اینحال در فرد سالم ،اندازه گیری قند خون ناشتا در فواصل کوتاه  مثل هر شش ماه توصیه نمی شود . البته در افراد مبتلا به دیابت اندازه گیری و مانیتورینگ مرتب قند خون جدا توصیه می شود.
 


بیسینوزیس چیست؟
بیسینوزیس بیماری تنفسی ناشی از مواجهه با گرد و غبار پنبه است. این بیماری در کارگران صنایع ریسندگی و بافندگی و کارگران صنایع فرآوری پنبه دیده می شود. در این بیماری علائم تنگی نفس ، سرفه و دشواری در تنفس مشابه آسم در کارگ دیده می شود. معمولا شدت علائم در روز اول هفته کاری بیشتر است ( به همین دلیل این بیماری به تب دوشنبه معروف است زیرا دوشنبه روز اول هفته کاری در غرب است). علائم به تدریج در طول هفته بهبود می یابند.
در صورتی که بیسینوز ادامه پیدا کند ممکن است عوارض دائم در ریه کارگر ایجاد شود.
بهترین درمان بیسینوزیس قطع کامل مواجهه کارگر با گرد و غبار پنبه است که طبیعتا به تغییر دائمی شغل می انجامد. به همین دلیل تشخیص صحیح این بیماری اهمیت بسیار زیادی دارد.
 


آیا در معاینات دوره ای انجام رادیوگرافی قفسه سینه اجباری است؟
بسیار دیده می شود که کارفرمایان تقاضای انجام رادیوگرافی قفسه سینه را در معاینات دوره ای یا بدو استخدام کارکنان خود دارند. در برخی موارد که فرد در مواجهه با آلاینده هایی نظیر آزبست و سیلیس باشد انجام رادیوگرافی قفسه سینه در معاینات دوره ای ضروری است تا امکان تشخیص زودهنگام بیماری های ناشی از این آلاینده ها ایجاد شود. طبیعی است که در معاینات بدو استخدام این کارگران نیز انجام رادیوگرافی قفسه سینه بعنوان تست پایه ضروری است.
با اینحال در بسیاری از مشاغل ، انجام رادیوگرافی قفسه سینه نه تنها ضروری نیست بلکه باعث مواجهه فرد با اشعه رادیواکتیو می شود. توصیه می شود انتخاب تست های مورد استفاده در معاینات سلامت شغلی خصوصا رادیوگرافی قفسه سینه توسط پزشک انجام شود.
 


بهترین روش بررسی سرطان پستان در معاینات شغلی چیست؟
سرطان پستان شایعترین سرطان در بین زنان است به گونه ای که شانس ابتلا یک زن به این بیماری در طول عمرش 1 به 8 است. به همین دلیل تشخیص زودرس این بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است و انجام آن در معاینات سلامت شغلی توصیه می شود.
ماموگرافی مهمترین روش تشخیص زودهنگام سرطان پستان است. به کمک ماموگرافی می توان سرطان پستان را دو سال زودتر از زمانی که غده آن توسط پزشک در معاینه تشخیص داده می شود شناسایی کرد. از آنجا که هر چه این بیماری درمراحل پایین تر تشخیص داده شود امکان درمان موفق تر آن وجود دارد لذا انجام ماموگرافی سالیانه در بانوان بالای 40 سال توصیه می شود. در سنین پایین تر به دلیل تراکم بافت پستان انجام سونوگرافی مفید تر از ماموگرافی است.